16/02/2022

   


Temat: Wzmacnianie mięśni pośladkowych. 

Mięśnie pośladkowe są jedną z najchętniej trenowanych grup mięśniowych wśród kobiet. Jednak mężczyźni, mniej lub bardziej świadomie, również angażują tę grupę mięśniową dzięki wykonywaniu ćwiczeń wielostawowych. Wbrew pozorom mięśnie pośladkowe nie mają jedynie walorów wizualnych. To najsilniejsze mięśnie, które uczestniczą w wielu codziennych czynnościach. 

Anatomia mięśnia pośladkowego 
Grupa mięśni pośladkowych składa się z 3 mięśni, które pełnią odmienne funkcje. Mięsień pośladkowy wielki (gluteus maximus) jest największym i najsilniejszym mięśniem z grupy mięśni pośladkowych. Jednocześnie jest najsilniejszym prostownikiem stawu biodrowego, dlatego jest bardzo mocno zaangażowany w martwych ciągach i przysiadach. Odpowiada za wyprost w stawie biodrowym i uczestniczy w utrzymywaniu prostej sylwetki. Mięsień pośladkowy wielki w największym stopniu wpływa na ogólną estetykę pośladków. 

Mięsień pośladkowy średni (gluteus medius) znajduje się na zewnętrznej części biodra. Mięsień ten odpowiada przede wszystkim za ruchy odwodzenia nogi na zewnątrz. Odpowiednio rozbudowany mięsień pośladkowy średni „podnosi” pośladki, uzupełnia je pod względem estetycznym. 

Mięsień pośladkowy mniejszy (gluteus minimus) znajduje się pod mięśniem pośladkowym średnim. Pełni praktycznie takie same funkcje jak mięsień pośladkowy średni. Ponadto jest najsilniejszym rotatorem wewnętrznym uda. 

Za jakie codzienne czynności odpowiadają pośladki? 
Mięśnie pośladkowe pełnią pewne funkcje również w codziennym funkcjonowaniu. Podczas zwykłego spaceru aktywność pośladków sprowadza się przede wszystkim do utrzymywania prostej sylwetki i zachowania prawidłowego toru ruchu. Jednak już wchodzenie po schodach bądź wchodzenie pod górkę aktywuje je znacznie mocniej. Im większy jest zakres ruchu w stawie biodrowym, tym większą aktywnością się wykazują. Pośladki pracują również podczas schylania się po coś (przy zachowaniu prostych pleców), a także wtedy, gdy odsuwamy coś nogą na bok. Kiedy wstajemy z kanapy, również uruchamiamy pośladki. 

Pamiętajcie o zapewnieniu sobie bezpiecznego miejsca do ćwiczeń. Ćwiczcie w stroju sportowym, obuwiu sportowym – może uchronić Was to przed kontuzją. Ilość powtórzeń i intensywność dostosujcie do swoich możliwości. 

Wykonaj ćwiczenia:


Powodzenia!

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

03/01/2022